Hrejivý „hygge“ november v Košiciach

November je pre mnohých pochmúrny mesiac s krátkymi dňami a upršaným počasím. Oplatí sa v tomto ročnom období cestovať alebo je to strata času a peňazí? Pred 2 rokmi si svet podmanila malá dizajnová knižka o šťastnom umení dánskeho života s tajuplným slovo „hygge“. Autor sa čitateľom snaží priblížiť, že aj v pochmúrnom počasí a tme severských krajín sa dá nájsť šťastie.

Šťastie sa ukrýva v hrejivých maličkostiach života.

Tento pohľad sa dá aplikovať aj na cestovanie. Hoci november neprinesie nekonečné dni zaliate slnkom, navádza nás spomaliť a oddýchnuť si po akčnom lete a pred blížiacim sa Vianočným stresom a finišom pracovných povinností.

Ako na to?

  • Nájdite si čas na dobrú knižku, kúsok čokolády, kávy či čaju

Ak je reč o dobrej káve, radi Vám ju pripravíme v našom snack bare. Ak by ste sa chceli túlať uličkami, odporúčame San Domenico Caffé, kde majú okrem kvalitnej kávy aj chutné domáce koláče. Fenomenálny cheesecake či rakytníkový koláč určite treba ochutnať. Obsluha je pomalšia, no ak sa bavíme o „hygge“, niet sa kam ponáhľať. Dobré veci si treba vedieť v kľude vychutnať. Kávičkárom odporúčame aj Trieste Caffé skryté v malej uličke Uršulínska. Tajný tip na kávu nájdete počas prechádzky zo City Penziónu Košice do centra mesta. Remeselná pekáreň Regál na Južnej triede, vás okrem kávy, pri ktorej si môžete posedieť omámi aj vôňou poctivého kváskového pečiva.

Ak ste závislý na čokoláde, serotonín, dopamín či iné hormóny šťastia si doplníte v čokoládovni Bon Bon na Hlavnej ulici či Urban Café na Vrátnej ulici. Ak by ste chceli z výletu v Košiciach priniesť kúsok čokolády aj rodine či známym, určite zabodujete remeselnou čokoládou pod značkou Forra.

Spomaliť a premýšľať sa dá aj v Dobrej čajovni, ktorá síce nevyniká nádherným interiérom, no čajík robia brilantný.

  • Návšteva kultúrnych podujatí či divadla, kina

Štátne divadlo Košice si na november pripravilo premiéru činohry Pygmalion od Georga Bernarda Shawa. Profesor fonetiky Higgins (Marek Geišberg) uzavrie stávku, že dieťa ulice – chudobnú predavačku kvetov Lízu, pretvorí na skutočnú dámu. Potrebuje muž pretvoriť ženu podľa svojich predstáv, aby sa do nej mohol zamilovať? Ďalšou novinkou na divadelných doskách je opera Samson a Dalila, kde známy silák odhalí svoje tajomstvo žene. Ako to dopadne si príďte pozrieť. V novembri sa chystá ešte rozprávková premiéra baletu Čarodejník z krajiny Oz. Posledným tipom na divadelný zážitok je talkshow košickej legendy Milana Kolcuna Bez šepkára, ktorý organizuje aj svoje slávne potulky mestom a prevedie Vás zákutiami Košíc ako nikto iný.

Hudobná scéna má na november množstvo lahôdok. V sobotu 16. novembra poctí Košickú filharmóniu návštevou Jozef Holly – slovenský klavírny virtuóz, skladateľ, inštrumentalista, ale aj skvelý spevák. Jeho tour je žiaľ už beznádejne vypredaná, takže ak ste to nestihli, skúste sa opýtať v kruhu svojich známych. Výročie nežnej revolúcie si žiada nejakú poriadku „pecku“. Košická Tabačka si na tento deň pripravila vystúpenie Korben Dallas a B-Complex. Juraj Benetin so svojim charizmatickým hlasom je celkom dobrý dôvod, prečo vyraziť do metropoly východu, čo poviete? 25 a 26. november sa v Ges Clube predstaví Matt Bianco. Táto britská kapela Vás pobaví na jazzovú nôtu. Hity ako „Get Out of Your Lazy Bed“, „Half Minute“ alebo si lepšie pamätáte Don’t blame it on that girl? Ďalšou zaujímavou akciou, ktorá nás v novembri čaká, je predstavenie Vojtěcha Dyka & B-Side Band, ktoré sa uskutoční v stredu 27.11. Počas turné zaznejú autorské tanečné skladby, tak aj funky swingové aranžé svetových hitov. 

Akcia Akvatera, známa aj ako divočina v meste sa v Košiciach koná pravidelne. Najbližšie si krokodíly, hady či iné plazy môžete prísť pozrieť, či kúpiť už v nedeľu 17. novembra do Spoločenského pavilónu.

V piatok 22. novembra čaká nadšencov kreatívy a marketingu workshop na tému Nespútaný storytelling. Skús rozvíjať nápady druhých, nauč sa ako píšu príbehy ostrieľaní scenáristi a staň sa hrdinom svojich vlastných životných príbehov.

Ak rozmýšľate nad kultúrou, no máte deti, odporúčame muzikál na ľade Snehulienka, ktorý sa uskutoční 30. novembra v Steel Aréne. Na svoje si prídu malí aj veľkí, nezabudnite si ale včas kúpiť lístky. Pre deti má zaujímavý program aj Košické bábkové divadlo, kde si určite niečo vyberiete počas celej sezóny.

Ak hľadáte netradičný spôsob ako stráviť večer s rodinou či priateľmi, príďte rozlúštiť indície do Escape room Sherlocked, inšpirovaná Sherlockom Holmesom. Dokážete uniknúť v časovom limite?

  • Gurmánske posedenia s priateľmi

V našom snack bare Vám radi nalejeme fľašku tokajského vínka od Grand Bari.

Zaujímavou akciou sú Jesenné degustácie, ktoré organizuje Villa Casa pri Miklušovej väznici. 21. november sa someliéri a milovníci dobrého vínka vyberú po stopách Dunaja. Ďalšia ochutnávka vín bude venovaná Argentíne už 5. decembra. Tradičné dobré vínka si môžete vychutnať aj u Löfflera na Hlavnej alebo si choďte nechať poradiť do Kubbo Select.

24. novembra odštartujú aj Vianočné trhy na Hlavnej ulici. Okrem pečených gaštanov, klobás, vareného vínka či medoviny môžete precítiť aj začínajúcu atmosféru adventu či nakúpiť nejaké drobnosti od poctivých slovenských remeselníkov. Pred Auparkom štartujú trhy o týždeň neskôr.

Doprajte si trošku oddychu aj v novembri a urobte si víkend podľa svojho gusta.

Jednolôžková izba cez víkend stojí 33,50 Eur, dvojlôžková 46 Eur a trojlôžková 65 Eur. V cene ubytovania sú bufetové raňajky, bezplatné parkovisko na uzavretom monitorovanom dvore a milý personál, ktorý si naši hostia radi pochvaľujú. Rezervujte si svoje pohodlie online s predbežnou cenou bez kreditnej karty vopred.

Tešíme sa na Vás v Košiciach.