Poznáte košického tuláka na Alžbetinej ulici?

Potulky ulicami mesta môžu priniesť nečakané zážitky. Kedy ste sa naposledy len tak bezcieľne prešli ulicami a všímali si ľudí a veci okolo seba? Na dovolenkách to robíme stále, no vo vlastnom meste nás to ani nenapadne. Sme predsa domáci, všetko poznáme. Alebo nie?

Potulka s vlastnými myšlienkami môže byť z času na čas celkom pekným spestrením dňa a prínosom nových podnetov. Koľkokrát ste šli okolo sochy tuláka na Alžbetinej ulici? Ja nespočetne veľa krát…A koľkokrát ste sa zamysleli, čo je to za socha a prečo ju vôbec niekto vyrobil?

Dnes Vám predstavíme Júliusa Jakobyho – bronzového tuláka z Alžbetinej ulice. Rodák z Košíc, no hlavne grafik a maliar, ktorý preslávil naše mesto svojim umením z obdobia Košickej moderny. Július Jakoby (28.03.1903 – 15.04.1985) alebo „Gyulabáči“, ako ho prezývali známi zanechal po sebe množstvo diel.

Sochu, o ktorej hovoríme, vytvoril Juraj Bartusz, ktorý na neho spomína takto: „Prišiel som do Košíc v ’62 roku a ´Gyulabácsi´ ma upútal, už keď som ho stretával na ulici. Na nohách pumpky, na pleci neodmysliteľný chlebník, kde si schovával svoju málo vyvinutú ruku. Takého som si ho zapamätal. Nestál mi modelom. Socha bola už hotová, odliata do sadry a ja som ho zavolal, aby si ju prišiel pozrieť. Bolo to takto na jar v nedeľu a on sa veľmi prekvapil, keď zbadal pred sebou dvojmetrovú plastiku. Povedal vtedy vetu, ktorú som si dobre zapamätal: ´Starký, nie je to pekná socha, ale zato pravdivá´. To bolo pre mňa najväčšie vyznamenanie, lebo ani on sa v živote neusiloval o nejakú peknotu, ale o hlbokú pravdu.“ (Zdroj: Korzár)

Hoci Július Jakoby prežil celý život v našom meste, jeho tvorbu prirovnávajú k euróspkym velikánom a na svoju dobu bol umeleckým solitérnom slovenského výtvarného umenia. Jeho osobitosť tkvie hlavne v modernom expresionistickom, ba priam až grotesknom maliarskom stvárnení reálneho života ľudskej bytosti. Jeho typickým umeleckým prejavom bola karikatúrna kresba, cielený primitivizmus či chaotické maliarske vyjadrenie figúry a priestoru. Maľoval „jedným dychom“. V roku 1984 Jakoby daroval kolekciu svojich obrazov Národní galerii v Prahe. No a od roku 1991 bola vo Východoslovenskej galérii vytvorená stála expozícia diel J. Jakobyho.

Jeho diela a tvorbu si môžete pozrieť buď online no odporúčame radšej offline, u nás v Košiciach celoročne Východoslovenskej galérii na Hlavnej 27 v Košiciach.